کتابخوانی نیازمند پویش و جریان‌سازی اجتماعی است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه استانی کتاب یزد با حضور آیت‌الله ناصری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد، سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، امیرمسعود شهرام‌نیا، مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، علی غیاثی‌ندوشن، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و سیدمحمد میرمحمدی، استاندار یزد صبح امروز (یکم اسفندماه) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی یزد برگزار شد.

سیدعباس صالحی در این مراسم با این که نیازمند یک پویش و جریان‌سازی برای ترویج کتاب و کتابخوانی هستیم، اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید فعالیت‌های مناسب فرهنگی در راستای ترویج کتاب و کتابخوانی آغاز شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب و عملکرد مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران اشاره و اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید بیش از ٩٠ نمایشگاه استانی کتاب برگزار شده است. امسال نیز ٣٠ نمایشگاه در استان‌های کشور برپا شد. در بهمن‌ماه امسال ۵ نمایشگاه در شهرهای کاشان، اهواز، ساری، یاسوج و زاهدان برگزار شد و صرفاً در همین تعداد نمایشگاه تعداد ٢٣٠ هزار عنوان کتاب در معرض دید و استفاده بازدیدکنندگان قرار گرفت. همچنین ٢ میلیارد و۶۵٠ میلیون ریال یارانه به این ۵ نمایشگاه اختصاص یافت.

صالحی با اشاره به اجرای طرح‌های مختلف کتابخوانی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اجرای طرح پایتخت کتاب ایران و روستاها و عشایر دوستدار کتاب، طرح جام باشگاه‌های کتابخوانی و جشنواره مروجان کتابخوانی از فعالیت‌های مؤثری بود که در راستای پویش فرهنگی برای کتاب و کتابخوانی آغاز شده است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در طرح پایتخت کتاب ایران امسال ۱۰۰ شهر و در طرح روستاهای دوستدار کتاب هزار روستا مشارکت کرده‌اند.

وی افزود: شهر یزد و تعدادی از روستاهای استان یزد، امسال همچون سال‌های گذشته از پیشتازان طرح پایتخت کتاب ایران و روستاهای دوستدار کتاب بوده است.

صالحی با تأکید بر این‌که در تلاش برای ارتقاء مصرف کتاب در کشور هستیم، عنوان کرد: ۳۳ درصد منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کتاب به استان‌ها پرداخت شده که این میزان در سال آینده به ۴۰ درصد خواهد رسید.

نهمین نمایشگاه استانی کتاب یزد از تاریخ ۱ تا ۷ اسفند در محل دائمی نمایشگاه‌های یزد با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برپا است.

کتابخوانی نیازمند پویش و جریان‌سازی اجتماعی است