حاجیان‌زاده: قصه‏‌گویی بسیاری از نارسایی‌های نظام آموزش رسمی را جبران می‌کند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آیین اختتامیه نوزدهمین جشنواره قصه‌گویی با حضور علیرضا حاجیان‌زاده، مدیرعامل کانون پرورش فکری، رضا قمرزاده، دبیر جشنواره، مصطفی رحماندوست، داوران ملی و بین‌المللی و جمعی از قصه‌گویان و مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان صبح امروز یکشنبه (یکم اسفندماه ۱۳۹۵) در کانون پرورش فکری برگزار شد.
 
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این مراسم با بیان این‌که نوزدهمین جشنواره‏ بین‏‌المللی قصه‏‌گویی مهم‌ترین و تاثیرگذارترین رویداد برجسته و ارزشمند ادبیات عامه است، گفت: نیک می‌دانیم که این اقدام، رخدادی است واجد اهمیت فراوان، و نشانه‌‏ای است از توجه به هنری که شاید برخلاف برخی هنرها، بهره‌مند از چهره‏‌های سرشناس یا قراردادهای کلان اقتصادی نباشد، اما از نخستین روزهای کودکی، در زندگی بسیاری از انسان‌ها حضور داشته و بخش قابل توجهی از ساختار و سازمان ذهنی آنها را شکل داده است.
 
علیرضا حاجیان‌زاده خاطرنشان کرد: در روزهای برپایی این رویداد، سخن‌های بسیار گفته شده و هنر قصه‏‌گویی از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. چنان‌چه جشنواره‏ بین‏‌المللی قصه‌‏گویی را می‏‌توان به مثابه تجلی و نمایش ابعاد این هنر در سطوح بالای افکار عمومی، و جمع نخبگان حوزه‏ هنر و ادبیات کودک و نوجوان دانست اما من به سهم خود، از این فرصت استفاده می‌کنم، و دو وجه مهم از ابعاد هنر قصه‏‌گویی، که می‌تواند در دوام و پایداری آن در جوامع، نقش اساسی را داشته باشد یادآوری می‌کنم.
 
وی ادامه داد: وجه نخست، پیوند میان هنر قصه‏‌گویی و آموزش و پرورش است. در فرهنگ ملت‌ها، داستان و قصه‏‌گویی همواره یکی از ابزارهای مهم برای انتقال دانش، و مهارت‌های زندگی، به نسل جدید بوده است. جادوی قصه‌‏گویی می‌‏تواند بسیاری از گزاره‌‏های آموزشی که جز توصیف و انباشت دانش در ذهن فراگیران، کارکرد دیگری ندارند را به جملات و عباراتی تبدیل کند که بر جان مخاطب می‏‌نشیند، او را به خلاقیت و پرورش ذوق و اندیشه وا می‌دارد و در شکل‌گیری شخصیت کودک و نوجوان کمک می‌کند.
 
این مقام مسئول افزود: هنر قصه‌گویی، هنری است که می‏‌تواند محیط یادگیری را با نشاط و لذت بخش کند، میان برنامه آموزشی و بهتر زیستن انسان، پیوند و همبستگی ایجاد کند، رویه‏‌های آموزشی را به فرآیندهای جذاب و دوست‌داشتنی برای مخاطب تبدیل کند، ضریب نفوذ مفاهیم آموزشی و پرورشی را در مخاطب افزایش دهد و بالاخره قصه‌گویی می‌تواند تجربیات، دانش و مهارت‌های زندگی را با لذت‏‌بخش‏‌ترین و اثربخش‌ترین فرآیندها به نسل آینده منتقل کند.
 
به گفته حاجیان‌زاده، جشنواره‏‌ها و رخدادهایی که به امر قصه‏‌گویی می‌پردازند، چه بسا باید به دنبال تقویت این پیوند و همبستگی میان هنر قصه‏‌گویی و فرآیندهای آموزشی و پرورشی باشند. قصه‏‌گویی می‏‌تواند بسیاری از نارسایی‌های نظام آموزش رسمی را جبران کند. این هنر، در خود ظرفیت انتقال معانی و پیام‌هایی دارد که چه بسا در نظام متعارف آموزشی و در سامان ارتباطی مبتنی بر آموزگار، کتاب درسی و دانش‌آموز، با دشواری انجام می‌شود.
 
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان یادآور شد: شاید اگر پای قصه و قصه‌‏گویی دوباره به مدارس باز شود و اگر همچون پیشینه و سابقه‏ فرهنگی و تمدنی، بار دیگر این هنر به کمک آموزگاران و نظام آموزشی بیاید، تکرار تجربه‏ آموزش و پرورشی کارآتر و منسجم‌‏تر، چندان دور از دسترس نباشد.
 
وی در ادامه به مبانی اعتقادی قصه‌گویی اشاره کرد و گفت: نکته‏ دومی که عزم ما را، می‏‌تواند در اهتمام ویژه به هنر قصه‏‌گویی جزم کند، مبانی اعتقادی است. بهترین قصه‌‏گوی عالم، کسی جز آفریننده‏ این عالم نیست، چرا که صراحتا در کلام خود، که کلام وحی است از عبارت «نحن نقص علیک احسن القصص» استفاده کرده، یعنی بهترین مفاهیم و زیباترین مضامین را در قالب قصه‏ برای شما بیان می‌کنم. این کلام وحی به غایت گویای این نکته است که هنر قصه‌گویی، مبنایی اعتقادی دارد. کما این‌که، حضرت حق، خود را «قصه‌گو» دانسته و صراحتاً قصه‏‌گویی با مضامین پر محتوا، زیبا و سازنده را، هنری الهی دانسته است.
 
حاجیان‌زاده تصریح کرد: این رویکرد اعتقادی هنر قصه‌‏گویی از یکسو، و آن پیوند فرهنگی و تمدنی میان قصه‏‌گویی و امر آموزش و پرورش از سوی دیگر، و بالاخره مشاهده‏ کمبودها، نیازها و الزامات امروز جامعه، ما را به این نقطه می‏‌رساند که این گردهمایی و نوزدهمین جشنواره‏ بین‌المللی قصه‏‌گویی را نه تنها امری مبارک و دلگرم کننده بدانیم، بلکه می‏‌تواند انگیزه‏ای باشد که در سال‌های پیش رو، این مسیر را با گام هایی استوارتر ادامه دهیم، و جشنواره‏ بین‌المللی قصه‏‌گویی را به جایگاهی والاتر در جهان هدایت کنیم.
 
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان در پایان اظهار امیدواری کرد که مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور، که با اجرای خوب مراحل استانی، ملی و بین‌المللی نوزدهمین جشنواره قصه‌گویی، بار دیگر ظرفیت‌های بالای این نهاد ارزشمند را به نمایش گذاشتند، همواره سربلند و پایدار باشند.
حاجیان‌زاده: قصه‏‌گویی بسیاری از نارسایی‌های نظام آموزش رسمی را جبران می‌کند