تقابل عقاید سلفی و فرهنگ اسلامی در یک کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب‌ ایران(ایبنا) چاپ نخست از کتاب «ابهام و اتهام‌زدایی از اندیشه اسلامی معاصر» تالیف قاضی سالم بهنساوی با ترجمه عبدالعزیز سلیمی از سوی نشر احسان، منتشر شده است.
 
«ضوابط مقابله مسلحانه»، «عقاید سلف و فرهنگ اسلامی»، «حقوق اقلیت‌ها و قواعد رویارویی با منکر»، «حقایقی در ارتباط با فرهنگ نهی از منکر»، «جوانان و فتنه خفته»، «همراه با اصلاح مفاهیم» و «دوستان و دشمنان سیدقطب» بخش‌های این کتاب را شامل می‌شوند.
 
در مقدمه این کتاب به قلم نویسنده آن آمده است: «آثار و نشانه‌هایی از برنامه‌‌ای سازمان‌یافته برای جلوگیری از گسترش اسلام در غرب و شرق به‌ویژه در جامعه‌های اسلامی هویداست و این هدف تنها از طریق تضعیف و در تنگنا قرار دادن رهبران مسلمان ممکن خواهد شد. هر انسان آگاه و خردمندی این حقیقت را درک می‌کند که پایین‌ترین درجه ایمان در این شرایط آن است که پیشگامان و کارگزاران دعوت اسلامی بر سر موارد مورد اتفاق با همدیگر تشریک مساعی نموده و در خصوص موارد مورد اختلاف، یکدیگر را معذور بدارند. اما واقعیت معاصر، شاهد زبانه‌های آتشی است که بر اثر ضعف حکمت شماری از دعوتگران برافروخته شده و حاکمان برای حفظ قدرت خویش، در آن می‌دمند و عملا به اهداف شرق و غرب و کسانی که خود را به ایشان پیوند داده‌اند، جامه عمل می‌پوشانند.

غربیان در راستای تحکیم سلطه خویش بر جهان اسلام، با حربه «تفرقه بینداز و حکومت کن» وارد میدان شده‌اند،  این حربه، تمامی مرزها را در نوردیده و نه تنها به گسترش نزاع میان نظام‌های حاکم با رویکردهای متناقض محدود نشده، بلکه شراره‌های آن آتش در قلب امت اسلامی نیز رسوخ کرده؛ از یک‌سو میان قومیت‌ها و راست و چپ ملت‌ها جنگ و جدال ایجاد نموده؛ از سوی دیگر میان گروه‌ها و جنبش‌های بیداری اسلامی نزاع‌های دامنه‌داری را شکل داده است.»
 
«سیستم‌های اجرای احکام شریعت» موضوعی است که نویسنده در صفحه ۳۸ به آن پرداخته است: «در صورت فراهم شدن شرایط و بستر لازم برای اجرای شریعت اسلامی موضوع مهم باقی‌مانده، سیستمی است که اجرای آن را برعهده بگیرد. در بیشتر موارد آن سیستم بایستی اسلامی بوده و از صلاحیت و توانایی کافی برخوردار باشد، زیرا اگر در آن سیستم بی کفایتی و انحرافی وجود داشته باشد، اجرای شریعت را با مشکل جدی مواجه خواهد ساخت و تجربه سودان تجربه دوری نیست. زیرا دادگاه‌های مامور اجرای شریعت، اهلیت و شایستگی لازم برای این مهم را نداشتند و همین موضوع باعث شد که شریعت اسلامی دچار چالش و مشکل شود.»
 
همچنین در صفحه ۸۵ درباره «عقیده و فرهنگ اختلاف» می‌خوانیم: «برخی از فعالان کنونی عرصه دعوت اسلامی فاقد هوشیاری و درایت کافی بوده، تعصب‌ورزی در راه گروه و جماعت خود و همچنین حرص بر جذب هواداران بیشتر باعث شده که آنان دیگران را به گمراهی و تشتت در عقیده متهم کنند و دعوت‌گران دین را مورد انتقاد، اتهام و استهزا قرار دهند؛ اینان در مورد دیگران به سادگی مرتکب غیبت و سخن‌چینی می‌شوند. اما برای همه این بهتر بوده و هست که بر سر مشترکات تشریک مساعی کنند و در اختلافات عذر یکدیگر را بپذیرند… در حقیقت بدترین سخت‌گیری در دین این است که افراد یا گروه‌هایی به‌گونه‌ای خود را معصوم بدانند و رای و راهکار خود را معیار حق و باطل قرار دهند! زیرا شرعا در امور اختلافی نباید سخت گرفت و معذور دانستن دیگران در امور اختلافی به هیچ‌وجه به معنای کتمان حق و نقصان عقیده نیست، بلکه همکاری بر پایه اصول است، همچنین اگر فرد یا گروهی مدعی شود که می‌تواند قاطعانه امور اختلافی را برطرف کند و تخطی از رای خود را خروج از اسلام و نشانه ضعف ایمان و عقیده دیگران بشمار بیاورد، شیوه‌ای بسیار غلط و انحرافی را در پیش گرفته است.»
 
کتاب «ابهام و اتهام‌زدایی از اندیشه اسلامی معاصر» در ۳۴۳ صفحه با شمارگان دو هزار نسخه به بهای ۱۲ هزار تومان از سوی نشر احسان، راهی بازار نشر شد.

تقابل عقاید سلفی و فرهنگ اسلامی در یک کتاب