افزایش ۳۳ درصدی تعداد کتاب‌های کودک در دی ماه ۹۵

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی خانه کتاب، در دی ماه  سال گذشته، ۹ هزار و ۵۹ عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با زمان مشابه سال جاری با افزایش ۳ درصدی به۹ هزار و ۳۰۰ عنوان کتاب رسیده است که در این میان سهم کتاب‌های عمومی در سال جاری ۶ هزار و ۶۹۷عنوان و سهم کتاب‌های کودک هزار و ۴۱۹ عنوان است که به ترتیب نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته با افزایش ۲۱ و ۳۳ درصدی رو به‌رو شده‌اند.

بر اساس این آمار، ۲هزار و ۴۶۴ عنوان کتاب کمک درسی در دی ماه سال گذشته  روانه بازار نشر شده است که این تعداد عناوین در دی ماه سال  جاری به هزار و ۱۸۴ عنوان رسیده است. البته ناشران تهرانی در دی ماه سال جاری ۷ هزار و ۷۷۷ عنوان و ناشران شهرستانی هزار و ۵۲۳ عنوان کتاب روانه بازار کرده‌اند که در مقایسه با بازه زمانی سال گذشته به ترتیب با ۷درصد و منفی ۱۶ درصد تغییر داشته است.

بر اساس این آمار، قیمت متوسط کتاب در دی ماه سال گذشته ۱۵ هزار و ۱۵۸ تومان بوده که در دی ماه سال جاری با ۹ درصد افزایش به ۱۶ هزار و ۵۴۹ تومان رسید.

بر اساس این آمار، در دی ماه سال جاری ۵ هزار و ۵۶۱ عنوان چاپ اول، ۳ هزار و ۷۳۹ عنوان کتاب چاپ مجدد و ۷ هزار و ۱۲۲ عنوان هم تالیفی روانه بازار شد. سهم ترجمه از مجموع ۹ هزار و ۳۰۰ عنوان کتاب منتشر شده در این ماه، ۲ هزار و ۱۷۸ است.

در دی ماه سال جاری در بخش علوم عملی ۲ هزار و ۱۲ عنوان کتاب چاپ شده است و سهم کتاب‌های حوزه ادبیات هزار و ۲۱۰ عنوان کتاب بوده است.

بر اساس این آمار، انتشارات «مشاوران صعود ماهان»، «رهپویان شریف»، «مدرسان برتر»، «راه»، «اندیشه رفیع»، «جنگل»، «مدرسان شریف»، «موسسه  چاپ و انتشارات دانشگاه تهران»، «موسسه مهر پویا مهراس» و «شریف» در فهرست ۱۰ ناشر عمومی پرکار در دی‌ماه سال ۱۳۹۵ قرار گرفته‌اند.

از جمله ناشران آموزشی پرکار در دی ماه سال جاری می‌توان به انتشارات «خیلی سبز»، «شرکت انتشارات کانون فرهنگی آموزش»، «گل واژه»، «بین المللی گاج»، «مبتکران»، «الگو»، «مهر و ماه نو»، «موسسه کانون ریاضیدانان زمان»، «جویا مجد» و «ژرف اندیشان» اشاره کرد.

بر اساس این آمار، انتشارات «بین‌المللی گاج»، «شرکت انتشارات فنی ایران»، «براق»، «قدیانی»، «ذکر»، «پیام مشرق»، «افق»، «حدیث نینوا»، «آفتاب طلایی» و «ترجمان دانش» در فهرست ۱۰ ناشر پرکار حوزه کودک در دی ماه سال جاری قرار گرفته‌اند.

از جمله کتاب‌هایی که در فهرست پرتکرارترین کتاب‌های دی‌ماه سال ۱۳۹۵ قرار گرفته‌اند، می‌توان به کتاب‌های «شاهکار قرن به زبان های فارسی، انگلیسی و عربی: استراتژی ایجاد درآمدهای انفعالی خرد و کلان»، «اثر مرکب: آغاز جهشی در زندگی، موفقیت و درآمد شما»، «نبوغ دیوانه: مانیفست کارآفرین ها»، «قانون کار ویژه مهندسان شامل: قانون کار، آیین نامه اجرایی اشتغال اتباع  بیگانه و…»، «صبح جادویی برای بازاریابان شبکه‌ای»، «احکام و آداب اموات»، «اطلس نبردهای ماندگار: عملیات نیروهای زمینی در هشت سال دفاع مقدس: شهریور ۱۳۵۹-مرداد ماه ۱۳۶۷»، «موتمر علمای بغداد»، «نگاهی به داعش از درون: ۱۰ روز در دولت اسلامی» و «بچه‌های حاج قاسم: خاطرات سردار حسین معروفی» اشاره کرد.

کتاب‌های «خودمراقبتی در ناخوشی‌های جزیی: راهنمای خود مراقبتی (۱)خانواده» با ۷۰ هزار نسخه، «تجوید مقدماتی قرآن کریم نور»، «خطرسنجی سکته‌های قلبی، مغزی و سرطان»، «راهنمای جامع آموزش سلامت در مدارس(ویژه معلمان» با ۵۰ هزار نسخه در صدر پرشمارگان‌ترین کتاب‌های دی ماه سال جاری قرار گرفته‌اند.

آمار و اطلاعات نشر کتاب به تفکیک هر ماه در سایت روابط عمومی خانه کتاب به نشانی (www.khaneheketab.ir) منتشر می‌شود.

افزایش 33 درصدی تعداد کتاب‌های کودک در دی ماه 95